Teffijahu kui trendikas supertoit

Teffijahu või kääbushirss kui trendikas supertoit

Teff – troopiline teraviljataim

Teffijahu (teff) on troopiline teraviljataim, mis kuulub teravilja perekonda. Teff on väike teravili, mida kasvatatakse peamiselt Etioopias ja millel on maalähedane magus maitse. See on loomulikult gluteenivaba.

Teff, tuntud ka kui kääbushirss, on ka maailma väikseim tera, selle suurus on vaid 1/100 nisutera suurusest.

< p align="left">Väikeseteraline hirsiliik on põuakindel, võib kasvada erinevates keskkondades ja on saadaval nii tumedamate kui heledamate sortidena, populaarseimad on pruun ja elevandiluu.

Kuidas kasutatakse teffi jahu?

Kuna teff on väga väike, keedetakse ja süüakse seda supertoitu tavaliselt täisterana, mitte kliide ja teradeks eraldatuna , nagu töödeldud nisu puhul.

Teffi saab ka jahvatada ja kasutada gluteenivaba täisterajahuna.

In Etioopia, teffijahu valmistatakse tera pinnal elavat pärmi kääritatakse ja kasutatakse traditsiooniliste juuretisega vormileibade valmistamiseks, mida nimetatakse yinjeraks.

Teffi jahu on ka suurepärane gluteenivaba alternatiiv nisule jahu leiva küpsetamiseks või nuudlite valmistamiseks. Seda kasutatakse sageli ka koostisosana nisu sisaldavate toitude toitainetiheduse suurendamiseks.

Kuidas lisada tefijahu oma dieeti

Teffijahu saab nisujahu asemel kasutada paljudes roogades, nagu pannkoogid, küpsised, koogid, muffinid ja leibades, aga ka gluteenivabades munanuudlites

Gluteenivabade retseptide jaoks vajate ainult teffi jahu ja muid gluteenivabu valikuid, kuid kui te ei järgi rangelt gluteenivaba dieeti, võid lisaks nisujahule kasutada ka teffi.

Teffi jahu toiteväärtus

Teff on toitaineterikas. Ainult 100 grammi teffi jahu sisaldab:

kaloreid: 366 kcal

valku: 12,2 grammi

Rasv: 3,7 grammi

Süsivesikud: 70,7 grammi

Kiudained: 12,2 grammi

Raud: 37% soovitatavast päevasest kogusest (RDI)

Kaltsium: 11% RDA-st.

On oluline teada, et teffi koostis võib olenevalt sordist, asukohast ja kaubamärgist oluliselt erineda.

Kääbushirsi positiivsed omadused

Sellegipoolest on teff teiste teraviljaliikidega võrreldes hea vase, magneesiumi, kaaliumi, fosfori, mangaani, tsink ja seleen.

Teff on ka suurepärane valguallikas ja sisaldab kõiki asendamatuid aminohappeid, mis on teie keha valkude ehituskivid.

Teff on eriti rikkalik lüsiin, aminohape, mis teistes terades sageli puudub. See aminohape on oluline valkude, hormoonide, ensüümide, kollageeni ja elastiini tootmiseks ning aitab kaasa kaltsiumi imendumisele, energia tootmisele ja immuunfunktsioonile.

Kuid mõned teffis sisalduvad toitained jahu võib halvasti imenduda, kuna neid seostatakse antitoitainetega nagu fütiinhape. Nende ühendite mõju saate vähendada laktofermentatsiooniga.

Jahu kääritamiseks segage see veega ja laske paar päeva toatemperatuuril seista. Seejärel lagundavad looduslikult esinevad või lisatud piimhappebakterid ja pärm suhkru ja osa fütiinhappest.