Mis täpselt on madala süsivesikute sisaldusega dieet?

Millega peate söömisel arvestama?
Süsivesikutevaene on dieet, mille puhul vähendatakse süsivesikute osakaalu igapäevases toidus. Madala süsivesikute sisaldusega dieet on madala süsivesikute, kõrge kiudaine- ja valgusisaldusega dieet ning seda soovitatakse nii diabeedi kui ka kaalulangetamise dieedi puhul. Selle dieedi põhimõte põhineb veresuhkru taseme stabiilsena hoidmisel, mis lõpuks aitab isu kontrollida. Samas sobib süsivesikutevaene dieet erinevalt süsivesikutevabast ketodieedist kergeks füüsiliseks tegevuseks ja seda saab läbi viia ka pikema aja jooksul – selge eelis.

Mis on süsivesikutevaene dieet?
Madala süsivesikute sisaldusega dieet on dieet, mis ei sisalda rohkem kui 100–150 g süsivesikuid päevas. Lisaks peaks suurem osa süsivesikuid sisaldavatest toitudest koosnema köögiviljadest ja täisteratoodetest, mis sisaldavad palju kiudaineid. Tegelikult soovitatakse madala süsivesikusisaldusega dieete diabeetikutele (need on tõhus viis veresuhkru taseme stabiilsena hoidmiseks) ja sportlastele, kes treenivad kõhna (tavalise süsivesikutevaba dieedi puuduseks on see, et selle dieedi järgi on raske treenida. ) . Muuhulgas alustatakse järkjärgulisest üleminekust keto dieedile ehk täielikust süsivesikutest loobumisest – nii saab menüü eelnevalt valgu- ja rasvarikkale dieedile kohandada.
Süsivesikutevaesed dieedid – mis kasu sellest on?
Peamised keha toitained on valgud, rasvad ja süsivesikud. Süsivesikud jagunevad lihtsateks ja komplekssüsivesikuteks. Seedimise käigus sisenevad lihtsad süsivesikud kiiresti glükoosi kujul vereringesse, pakkudes energiapuhangut ja käivitades hormooninsuliini vabanemise. Kui veresuhkru tase langeb, põhjustab see väsimust, mida sageli peetakse ekslikult näljaseks ja mis põhjustab ülesöömist. Samuti blokeerib krooniliselt kõrge insuliinitase organismi võimet kasutada varurasva kütusena. Kui inimene “toidab” oma keha lihtsüsivesikutega iga 2-3 tunni järel, lähevad insuliini tootmise protsessid sassi. Lõppkokkuvõttes võib see põhjustada suhkurtõbe ja sellega seotud rasvumist. Madala süsivesikute sisaldusega dieedi ja kiudainerikka toidu söömine lahendab selle probleemi.

Süsivesikuteta dieet
Iga dieedi peamine eesmärk on vältida lihtsaid süsivesikuid. Eelkõige tuleks menüüst täielikult välja jätta maiustused ja maiuspalad (alates suhkrurikastest gaseeritud jookidest, mahladest, morsest ja lõpetades kookide, magusate küpsetiste ja tortidega), aga ka tärkliserikkad toidud (kartul ja valge riis). Süüa võib liha, kala, piimatooteid (munad, kodujuust), rohelisi köögivilju (brokkoli, rohelised oad, spinat, seller), salatit, pähkleid (väikestes kogustes). Madala süsivesikute sisaldusega dieet ei tähenda ainult toiduainete nimekirjast valimist, vaid vähemalt ligikaudset ettekujutust päevas söödud toitude kogu glükeemilisest koormusest.