Lõhe ahjus – nii saab kala pehme ja mahlane

Lõhe pole mitte ainult maitsev, vaid ka äärmiselt tervislik. See on rikas oomega-3 rasvhapete, valkude, A- ja D-vitamiini ning kaltsiumi poolest. Aga selleks, et kala eriti pehme ja mahlane valmistada, on vaja pisut taustateadmisi.
Millist lõhet osta?
Lõhet ostes veenduge, et see oleks värske. Värsket kala iseloomustab läikiv nahk ja mitte liiga tugev lõhn. Tervel lõhel peavad olema selged silmad ja tihedad, siledad soomused. Kalafilee puhul on oluline, et lihassegmendid ei oleks üksteisest liiga kaugel ja rasvatriibud kitsad. Võiks kasutada ka survetesti: vajuta lihtsalt sõrmega kergelt kalale ja survepunkt peaks kiiresti kaduma.

Külmutatud kala on kõige värskem, sest see külmutati uuesti pärast püüdmist. Kui soovite osta lõhet otse loodusest, mitte vesiviljelusest, peaksite arvestama, et Atlandi ookeani põhjaosa ja Vaikse ookeani varud on ohustatud. Seetõttu tuleks kasutada ainult MSC, fair-fish või Friend of the Sea hüljestega kalu.
Lõhe küpsetamine ahjus: kuidas ja miks?
Küpsetamine on kasulik, sest seal on kuumus pidev: see võimaldab kalal eriti ühtlaselt küpseda. Kõige parem on lõhe asetada pajavormi, mis on kas määritud või kaetud alumiiniumfooliumi või küpsetuspaberiga. See võib kinni püüda väljuva vedeliku. Lõhe nahka ei tohiks süüa, kuid see on mõistlik, kui see eemaldatakse alles pärast valmistamist. Ahjus valitsevad kõrged temperatuurid. Nahk võib aidata kaladel toiduvalmistamise ajal vähem niiskust kaotada. Muidu jääb lõhe liiga kuivaks.

Küpsetusajal tasub kindlasti vaadata kella, sest ahjus küpsetades on raskem ajal silma peal hoida kui pannil või grillil. 180–200 kraadi ülemise ja alumise kuumuse juures vajab lõhe umbes 15–20 minutit. Samuti võid kala küpsetada umbes 30 minutit 80–100 kraadi juures. Nii saab see vaikselt küpseda ja valk ei pääse välja. Külmutatud lõhe võtab tavaliselt kauem aega kui värske.
Küpsetage lõhe mitmes etapis
Lõhe ettevalmistamiseks loputage see külma vee all, kuivatage köögipaberiga ja kontrollige luude olemasolu. Seejärel pintseldatakse kala pintsliga vähese õliga. Maitsesta lõhe pipra ja soolaga.

Kala maitseb kõige paremini vähese sidrunimahlaga. Võid seda pudelist mahlaga niristada. Kui sulle meeldib värskem, pigista lõhe peale pool sidrunit. Teine pool sidrunist lõigatakse viiludeks ja asetatakse lõhe peale. Sidrun tagab valgu koaguleerumise ja loob tugeva valge viljaliha. Samuti saad lõhet ahjus kuivamise eest kaitsta, kui valad sellele eelnevalt kastmega üle. See annab kalale ka rohkem maitset, näiteks jogurtist, sinepist ja tillist. Peale küpsetamist saad küpsust kahvliga kontrollida. Kui lihasesegmendid kergesti lagunevad, on lõhe valmis.
Parimad lisandid ahjulõhele
Mahlane maitseb kõige paremini vürtsikate kartuliviilude, rosmariinikartulite või pastaga. Köögiviljasõbrad saavad küpsetada kala alumiiniumfooliumist pakis koos oma lemmikköögiviljadega. Kala on huvitav ka lõhe-spinati lasanjes või gratiinina koore ja kartuliviiludega.

Ürdid, nagu till, tüümian või petersell, lisavad lõhele täiuslikku maitset. Koos kala intensiivse maitsega tekib harmooniline kooslus. Õli aitab maitseid segada. Aasia köögis on väga populaarne lõhe maitsestamine ingveri või sojakastmega. Maitsvaid kastmeid saab valmistada piimatoodetest nagu hapukoor ja jogurt. Nad näevad välja värsked ja rõhutavad lõhe maitset. Kui sulle meeldib veidi krõbedam, võid kala ka mõnes munas ja riivsaias keerata, et tekiks maitsev koorik.